
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 25 pF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 8.51 mm |
| Width | 6.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 3.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Single Phase Bridge |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 1.5 A |
| Output Current | 1.5 A |
| Forward Current | 1.5 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Average Rectified Current | 1.5 A |
| Breakdown Voltage | 100 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 50 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Voltage | 100 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| Recovery Time | |
| Reverse Voltage (DC) | 70 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Peak Reverse Voltage | 100 V |
| Max Reverse Leakage Current | 10 µA |
Stock: 4657
Distributors
pcbx
Unit Price$0.47534
Ext.Price$0.47534
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.47534 | $0.47534 |
| 10 | $0.29666 | $2.96660 |
| 50 | $0.23835 | $11.91750 |
| 100 | $0.19150 | $19.15000 |
| 500 | $0.14620 | $73.10000 |
| 1000 | $0.08550 | $85.50000 |
